ISCA - International Speech
Communication Association


ISCA Fellows Program

In 2007, ISCA began its Fellows Program to recognise and honour outstanding members who have made significant contributions to the science and technology of speech communication.


Nomination and Selection Process

To qualify for this distinction, a candidate must have been an ISCA member for five years or more with a minimum of ten years of experience in the field. Nominations may be made by any ISCA member (see Nomination Form). Fellows may be recognised by their outstanding scientific and/or technical contributions and/or continued significant service to ISCA. The supporting case for the candidate's nomination should include up to 3 major contributions which have had impact on the speech community and/or society in general. A nomination should be supported by 3 references from senior scientists/technologists in the Speech Communication community, for instance ISCA Fellows and ISCA Board Members. Current ISCA Board members are not eligible for nomination.

Fellows are selected by a Fellow Selection Committee of nine members who each serve a three-year term. Members of the Committee will be chosen from ISCA Fellows by the ISCA Board. Fellow Selection Committee members will avoid nominating or writing references for Fellow candidates.

The total number of Fellows selected in any one year will not exceed one-third percent of the total ISCA membership in that year, calculated as the rolling average over the last three years, at the time of Interspeech. 

New ISCA Fellows will be announced each year at INTERSPEECH.

Nominations should be sent to fellows_nomination AT isca-speech.org by February 10 each year. You should receive an acknowledgement within a week after receipt of the nomination form and reference forms.Those who plan to nominate are strongly advised to send brief information on candidates (candidate's name and affiliation) to the above email address before January 10 with your name and contact email address.

ISCA Fellows - 2008 onwards

    • Fellow Galleries Year by Year
       
     ISCA Fellows at INTERSPEECH 2019 ISCA Fellows 2022 Class at INTERSPEECH 2022 Opening Ceremony, from left to right,   Sebastian Möller (ISCA President), Heiga Zen, Hema Murthy, Hideki Kawahara, Alex Waibel, John Hansen (past ISCA President). David House and Tara Sainath were unable to attend.
       
     ISCA Fellows 2018 Class at INTERSPEECH 2018 Opening Ceremony, from left to right, John Hansen (ISCA President), Richard Schwartz, Haizhou Li,  Keikichi Hirose, Carol Espy-Wilson, Denis Burnham  ISCA Fellows 2019 Class at INTERSPEECH 2019 Opening Ceremony, from left to right, John Hansen (ISCA President), Christian Wellekens, Mark Gales, Jennifer Cole, Martine Adda-Decker, Yannis Stylianou, Valerie Hazan. (Douglas O'Shaughnessy was unable to attend).
       

    ISCA Fellows 2016 Class at INTERSPEECH 2016 Opening Ceremony, from left to right, Mary Harper, Tanja Schultz, Helen Meng, Steve Renals, Chiu-yu Tseng, Shri Narayanan, Haizhou Li (ISCA President), Kate Knill (ISCA Board Member)

     ISCA Fellows 2017 Class at INTERSPEECH 2017 Opening Ceremony, from left to right, Haizhou Li (ISCA President), Bhuvana Ramabhadran, Michael Riley, Jean-Luc Gauvain, Alan W Black, Giuseppe Riccardi


    ISCA Fellows 2014 Class at INTERSPEECH 2014 Opening Ceremony, from left to right, Tanja Schultz (ISCA President), Bayya Yegnanarayana, Jacqueline Vaissière, Dilek Hakkani-Tür, Michael Picheny, Isabel Trancoso, Kate Knill (ISCA Board Member). ISCA Fellows 2015 Class at INTERSPEECH 2015 Opening Ceremony, from left to right, Tanja Schultz (ISCA President), Marc Swerts, David Nahamoo, Lori Lamel, Reinhold Haeb-Umbach, Dario Bertero (representing Pascale Fung).


    Some of ISCA Fellows and Isabel (former ISCA president) at ISCA assembly, INTERSPEECH 2011, Florence. Steve, Paul, Julia, Victor, Louis, Fred, Mari, Roberto, Wolfgang, Hermann, Elizabeth, Janet, Nelson, Philip, Li, and Adrian are not included in the photo. ISCA Fellows 2013 Class at INTERSPEECH 2013 Opening Ceremony, from left to right, Jerome Bellegarda, Hervé Bourlard, Daniel Hirst, John Makhoul, Keiichi Tokuda (Andrea Stolcke was not included) together with Keikichi Hirose (ISCA Board Member) and Jean-Franscois Bonastre (ISCA President)

    ISCA Fellows since 2008:

    Carlson

    Rolf




    2008


    For his contributions to multilingual speech synthesis and research in spoken dialogue systems and for his contributions to ISCA as board member and organizer of ISCA events

    Dalsgaard

    Paul




    2008


    In recognition of his work in spoken dialogue systems and his service to ISCA as Board member and a chair of ISCA events

    Fujisaki

    Hiroya




    2008


    In recognition of his pioneering research in speech analysis, perception, prosody and modelling and his leadership activities that helped defining and promoting the field of spoken language processing

    Furui

    Sadoaki




    2008


    In recognition of his research in speech and speaker recognition and his contributions to ISCA as a board member and President

    Granström

    Björn




    2008


     
    In recognition of his contributions to multilingual speech synthesis and research in spoken dialogue systems and animated agents and his service as board member of ESCA

    Hirschberg

    Julia




    2008


    In recognition of her contributions to speech synthesis and prosody research and her contributions to ISCA as board member and President

    Jelinek

    Fred




    2008


    In recognition of his lifelong commitment to research in speech communication and his pioneering work on statistical modelling for speech recognition

    Moore

    Roger




    2008


    In recognition of his applications of human speech perception and production models to speech technologies and his service to ISCA as President

    Ostendorf

    Mari




    2008


    In recognition of her contributions to research on prosody and rich transcription in spoken language processing

    Pols

    Louis




    2008


    In recognition of his contributions to speech synthesis assessment, his pioneering research on the perception of the dynamic properties of speech, and his service as President of ESCA

    Young

    Steve




    2008


    In recognition of his contributions to speech recognition and his creation of the HTK toolkit

    Zue

    Victor




    2008


    In recognition of his pioneering work in spoken dialogue systems and in spectrogram analysis

    Cutler

    Anne




    2009


    For her pioneering work on the lexical representations of spoken language

    Hess

    Wolfgang




    2009


    In recognition of his contributions to pitch determination and speech synthesis, his service to ISCA as board member, and his creation of the ISCA Archive

    Mariani

    Joseph




    2009


    In recognition of his contributions to spoken language processing and resources, and his service as founder and President of ESCA

    Ney

    Hermann




    2009


    For contributions to speech recognition and spoken language translation systems

    Pieraccini

    Roberto




    2009


    For contributions in the area of statistical natural language understanding and spoken dialog management and learning

    Shriberg

    Elizabeth




    2009


    For contributions to research on disfluencies, modeling prosody in speech understanding, and higher level features in speaker recognition

    Acero

    Alex




    2010


    For his contributions in research, development and education of spoken language technologies

    Baker

    Janet




    2010


    For her contributions to speech recognition technologies, and for her service to the speech community

    Hansen

    John




    2010


    For his contributions to research on speech signals under adverse conditions

    Lee

    Lin-shan




    2010


    For his contributions to Chinese spoken language processing and speech information retrieval, and his service to the speech language community

    Morgan

    Nelson




    2010


    For his contributions to robust feature extraction and novel acoustic models for automatic speech recognition

    Woodland

    Phil




    2010


    For his contributions to large vocabulary speech recognition including techniques for speaker adaptation and discriminative training

    Alwan

    Abeer




    2011


    For her contributions to speech perception and production modeling and their application to speech synthesis and recognition

    Deng

    Li




    2011


    For his contributions to research and leadership in the fields of speech modeling and automatic speech recognition

    Fourcin

    Adrian




    2011


    For his contributions to research in the fields of voice display and analysis, speech resources and systems assessment

    Hermansky

    Hynek




    2011


    For his contributions in bio-inspired approaches to processing of speech

    Millar

    Bruce




    2011


    For his contributions to research on cochlear implants and leadership in establishing a speech research community in Australia

    Stern

    Richard




    2011


    For his contributions to robust speech recognition and auditory perception
    Lee

    Chin-Hui




    2012


    For his contributions in adaptive learning, discriminative training and utterance verification

    Ohala
    John


    2012


    For his contributions to experimental phonology and phonetics, and ethological aspects of communication

    Sagisaka

    Yoshinori




    2012


    For his contributions to spoken language processing and speech prosody

    Seneff

    Stephanie




    2012


    For her contributions to conversational human-computer systems and computer-assisted language learning

    Bellegarda

    Jerome




    2013


    For contributions to statistical modeling algorithms, and leadership in their application to human language processing.

    Bourlard

    Hervé




    2013


    For contributions to research and leadership in the fields of statistical and neural network-based speech recognition.

    Hirst

    Daniel




    2013


    For contributions to the understanding of intonation, paradoxically one of the most universal yet language-specific features of human language.

    Makhoul

    John




    2013


    For pioneering and sustained contributions to speech modeling and spoken language processing technology.

    Stolcke

    Andreas




    2013


    For contributions to research and leadership in speech and speaker recognition, understanding and statistical modelling of spoken languages.

    Tokuda

    Keiichi




    2013


    For contributions to research and leadership in speech synthesis and speech signal processing.

    Glass

    James




    2014


    For contributions to speech processing and spoken language systems technologies

    Hakkani-Tür

    Dilek




    2014


    For contributions to advancing the state-of-the-art in spoken language processing, especially for human/human and human/machine conversational understanding

    Picheny

    Michael




    2014


    For contributions advancing the state-of-the-art in spoken language processing

    Trancoso

    Isabel




    2014


    For research in speech coding and significant and sustained contributions to speech science and technology for the Portuguese language

    Vaissière

    Jacqueline




    2014


    For pioneering works in clinical phonetics and your immense role at the interface between phonetics, phonology and speech engineering

    Yegnanarayana

    Bayya




    2014


    For outstanding contributions to research and education in processing of speech

    Fung

    Pascale




    2015


    For fundamental contributions to the interdisciplinary area of spoken language human-machine interactions.

    Häeb-Umbach

    Reinhold




    2015


    For contributions to improving the robustness of automatic speech recognition

    Lamel

    Lori




    2015


    For contributions to human-machine interaction via multilingual speech processing.

    Nahamoo

    David




    2015


    For technical contributions and leadership in speech systems and products.

    Swerts

    Marc




    2015


    For contributions to the understanding of the linguistic and non-linguistic functions of audiovisual prosody.
    Harper Mary


    2016


    For  leadership in the development of low-resource and robust speech processing technologies.
    Meng Helen


    2016
    For contributions to multilingual, multimodal human-computer interaction and language-learning technologies.
    Narayanan Shrikanth


    2016
    For contributions to speech communication science and technologies and their human-centered engineering applications.
    Renals Steve


    2016
    For contributions to speech recognition, speech synthesis, and natural language processing
    Schultz Tanja


    2016
    For contributions to multilingual speech recognition and biosignal processing for human-machine interaction
    Tseng Chiu-yu


    2016
    For contributions to prosody understanding through corpus based analysis and modeling, and service to speech and language communities.
    Black Alan


    2017

    For leadership in the area of automatic speech synthesis

    Gauvain Jean-Luc


    2017
    For wide ranging contributions to the field of automatic speech recognition
    Ramabhadran Bhuvana 


    2017
    For contributions to the fields of speech recognition research and applications.
    Riccardi Giuseppe


    2017
    For contributions to language modeling, spoken language understanding and dialogue systems
    Riley Michael


    2017
    For work in developing weighted finite-state transducers and applications to automatic speech recognition.
    Burnham Denis


    2018
    For contributions to auditory-visual speech perception and to infant speech perception development
    Espy-Wilson Carol


    2018
    For contributions to speech acoustic modelling, speech signal processing, and applications to knowledge-driven speech recognition and speech enhancement.
    Hirose Keikichi


    2018
    For contributions to research and leadership in the field of speech prosody.
    King Simon


    2018
    For contributions to text-to-speech synthesis and the use of speech production knowledge in speech technology.
    Li Haizhou


    2018
    For contributions to multilingual speech information processing.
    Schwartz Richard


    2018
    For contributions to a wide range of speech and language technologies, with emphasis on search strategies and probabilistic modelling
    Adda Decker Martine


    2019

    For contributions to multilingual speech processing and large-scale, corpus-based linguistics, and  for bridging communities.

    Cole Jennifer


    2019
    For theoretical and experimental descriptions of the sources of phonological and prosodic variability in spontaneous speech.
    Gales Mark


    2019


    For wide ranging, fundamental contributions to research and leadership in the fields of speech recognition, synthesis and statistical modelling algorithms.
    Hazan Valerie


    2019


    For contributions to speech perception and production.
    O'Shaughnessy Douglas


    2019


    For contributions to automatic speech recognition and leadership in the speech community
    Stylianou Yannis


    2019


    For contributions to speech analysis, speech modification and speech communication.
    Wellekens Christian


    2019


    For pioneering contributions in the use of neural networks in automatic speech recognition and education activity in speech science.
    Alku Paavo


    2020


    For contributions in voice source analysis and its applications

    Best

    Catherine


    2020


    For contributions to non-native speech perception, bilingualism, and language acquisition.

    Cooke

    Martin


    2020


    For contributions to speech perception modelling, robust speech recognition and objective intelligibility models.

    Hain

    Thomas


    2020


    For leadership in the field of automatic speech recognition.

    Nakamura

    Satoshi


    2020


    For contributions to research on multi-lingual and cross-lingual spoken language communication systems

    Schuller

    Björn


    2020


    For contributions to computational paralinguistics, and research and leadership in the speech processing community.

    Beckman

    Mary


    2021


    For contributions to phonology, including the phonology of intonation and language acquisition.

    Bonastre

    Jean-François


    2021


    For leadership in the field of speaker recognition and sustained contributions to ISCA.
    Eskenazi Maxine


    2021


    For contributions to phonetics, language learning, spoken dialog systems,language resources and for pioneering service to the community.
    Fosler-Lussier Eric


    2021


    For fundamental contributions to research and leadership in the fields of speech recognition and spoken language processing.
    Livescu Karen


    2021


    For contributions to articulatory modeling, to speech representation learning, and to bridging the gaps between speech research, machine learning and natural language processing.
    Liu Yang


    2021


    For contributions to speech recognition and understanding, prosody modeling, summarization, sentiment analysis and social media research.
    Wang DeLiang


    2021


    For seminal work in the area of speech separation and speech segregation.
    Yu Dong


    2021


    For research and development in deep learning-based automatic speech recognition.
    House David


    2022


    For outstanding  multidisciplinary work at the crossroads of speech science and technology
    Kawahara Hideki


    2022


    For contributions to speech signal processing and speech science by introducing flexible speech analysis, modification and synthesis systems
    Murthy Hema


    2022


    For contributions to signal processing for speech technology applications and for leadership in speech processing for Indian languages
    Sainath Tara


    2022


    For contributions to deep learning for automatic speech recognition
    Waibel Alex


    2022


    For pioneering contributions in multilingual and multimodal spoken language processing and translation.
    Zen Heiga


    2022


    For pioneering contributions to model-based speech synthesis
    Bailly  
    Gerard


    2023

    For contributions to multimodal speech generation and bridging the gaps between speech research and social robotics
     Hasegawa-Johnson Mark                  


    2023

    For contributions to knowledge-constrained signal generation
    Knill
    Kate  



    2023

    For technical contributions in multi-language/accent, low-resource speech processing and long-standing service to the speech community
    Ko
    Hanseok 



    2023

    For sustained innovation in Korean and English spoken language technologies
    Maekawa Kikuo



    2023
    For contributions to the development of language resources for the study of Japanese as a spoken language
    Noeth
    Elmar


    2023
    For innovative and extensive contributions to the analysis of pathological speech signals
    Potamianos Alex


    2023
    For contributions to human-centered speech and multimodal signal analysis and conversational technologies
    Watanabe 
    Shinji


    2023

    For wide ranging, fundamental contributions to research and leadership in speech recognition technologies







     
       

       

       

       

       

       

       

       

       

    ISCA Fellow Selection Committee:

    2023/24

    Keikichi Hirose (CHAIR)          
                    
    Martin Cooke                   
    Karen Livescu                   
    Mark Gales                    
    Maxine Eskenazi               
    Hideki Kawahara 

    Shinji Watenhabe
    Hema Murthy 
    Bjorn Schuller     

    Previous FSC members

    Alex Acero, Abeer Alwan, Jerome Bellegarda (Chair 2017/18), Catherine Best ,Alan Black, Jennifer Cole, Anne Cutler, Li Deng (Chair 2015/16), Hiroya Fujisaki, Pascale Fung, Sadaoki Furui, Björn Granström, Val Hazan (Chair 2020/21), Julia Hirschberg, Daniel Hirst,  Chin-Hui Lee, Lin-shan Lee (Chair 2012), Joseph Mariani, Helen Meng, Bruce Millar, Roger Moore, Satoshi Nakamura, Shrikanth Narayanan, Hermann Ney, Michael Picheny, Louis Pols, Roberto Pieraccini, Yoshinori Sagisaka, Elizabeth Shriberg, Rich Stern, Marc Swerts, Keiichi Tokuda, Isabel Trancoso (Chair 2019/20), Chiu-Yu Tseng, Jacqueline Vaissière, Steve Young (Chair 2013/14)

    Term ending in 2024

    Martin Cooke. Keikichi Hirose, Karen Livescu

     






























     Organisation  Events   Membership   Help 
     > Board  > Interspeech  > Join - renew  > Sitemap
     > Legal documents  > Workshops  > Membership directory  > Contact
     > Logos      > FAQ
           > Privacy policy

    © Copyright 2024 - ISCA International Speech Communication Association - All right reserved.

    Powered by Wild Apricot Membership Software